INFORMACJE W SPRAWIE WYSTAWIANIA RECEPT REFUNDOWANYCH

 Komunikat nr 48/2016 dla lekarzy/lekarzy dentystów/felczerów,
którzy mają zawarte umowy upoważniające
do wystawiania recept na leki refundowane

 


W związku z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 r., poz. 1991), umowy upoważniające do wystawiania recept podlegających refundacji zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia przed wejściem w życie ww. ustawy tracą ważność z dniem 31 grudnia 2016 r. Informujemy, że od dnia 01.01.2017 r. pobieranie zakresów numerów recept przez osoby uprawnione będzie możliwe jedynie przez Portal Personelu Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby posiadające już taki dostęp zachowają ciągłość możliwości pobierania numerów recept.
Osoby nie posiadające takiego dostępu zachęcamy do rejestracji w tymże portalu (w załączeniu instrukcja rejestracji w Portalu Personelu oraz instrukcja pobierania zakresów numerów recept) w celu zachowania ciągłości dostępu do recept refundowanych. Formularz aktywacyjny należy wypełnić na stronie internetowej Śląskiego OW NFZ i wydrukowany dostarczyć do Oddziału.
W przypadku nieuzyskania dostępu do Portalu Personelu do dnia 31.12.2016 r. w późniejszym terminie konieczne będzie osobiste złożenie wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept wraz z kompletem wymaganych dokumentów (komunikat nr 138/2015 z dnia 21.12.2015 r. na stronie Śląskiego OW NFZ) co znacznie wydłuży i skomplikuje proces uzyskania dostępu do Portalu Personelu.

 

 

Załączniki:

Instrukcja rejestracji w Portalu Personelu oraz instrukcja pobierania zakresów numerów recept

 

 

 

01.06.2016

____________________________________________________________                                                                 

 

ARCHIWUM

 

INFORMACJA
DLA LEKARZY, LEKARZY DENTYSTÓW, FELCZERÓW,
PIELĘGNIAREK i POŁOŻNYCH
UPRAWNIONYCH DO WYSTAWIANIA RECEPT NA LEKI REFUNDOWANE
artykuł omawiający powyższy problem

 

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że z dniem 12 grudnia 2015 roku, został zniesiony obowiązek zawierania nowych umów na wystawianie recept na leki refundowane z osobami uprawnionymi.

 

Dla osób uprawnionych, które posiadają aktualną umowę na wystawianie recept refundowanych, zawartą z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady pobierania numerów recept refundowanych nie ulegają zmianie. Dotychczasowe umowy wygasają z dniem 31 grudnia 2016 roku, przed tym terminem konieczne będzie zaktualizowanie swoich danych w portalu.

 

Dla osób uprawnionych, które są zatrudnione u świadczeniodawców, zasady zaopatrywania w numery recept nie ulegają zmianie.

 

Osoby uprawnione, które nie korzystały dotąd z możliwości wystawiania recept refundowanych, aby skorzystać z tego uprawnienia, winny zapoznać się z informacjami zawartymi w załączonej instrukcji.

 

Osobami uprawnionymi są osoby posiadającą prawo wykonywania zawodu medycznego, która
na podstawie przepisów dotyczących wykonywania danego zawodu medycznego, jest uprawniona
do wystawiania recept zgodnie z ustawą refundacyjną oraz ustawą z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

 

Dokumenty można składać w siedzibie Śląskiego OW NFZ - ul. Kossutha 13, 40-844 Katowice. Tutaj także otrzymają Państwo szczegółowe informacje.

 

 

 

                                 INSTRUKCJA

 

W celu uzyskania dostępu do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia i uprawnienia do pobierania numerów recept oraz upoważnienia do korzystania z usługi EWUŚ należy:

 

  1. Pobrać ze strony internetowej oddziału wojewódzkiego Funduszu wzór wniosku
    o uzyskanie uprawnienia do pobierania numeru recept.

  2. Wypełnić wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numeru recept zgodnie
    z instrukcją wypełniania wniosku i złożyć oświadczenia zawarte we wniosku.

  3. Załączyć do wniosku następujące dokumenty:

    1. kopię prawa wykonywania zawodu;

    2. kopię dokumentów potwierdzających posiadane specjalizacje i ich zakres;

    3. kopię dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych zawodowych;

    4. kopię zaświadczenia zdobycia dodatkowych uprawnień przez pielęgniarki i położne do wystawiania recept na podstawie odrębnych przepisów.

  4. Podpisany wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w pkt 3, należy złożyć osobiście w oddziale wojewódzkim Funduszu, właściwym ze względu na:

    1. adres miejsca udzielania świadczeń, albo

    2. adres miejsca przyjmowania wezwań w przypadku wykonywania działalności leczniczej w miejscu wezwania, albo

    3. adres miejsca zamieszkania w przypadku wystawiania wyłącznie recept na leki refundowane pro auctore i pro familia;

  5. W trakcie składania wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept należy przedłożyć do wglądu, we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu, oryginały dokumentów, o których mowa w pkt 3, w celu weryfikacji kompetencji zawodowych.

  6. W celu weryfikacji tożsamości osoby składającej wniosek konieczne będzie okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

  7. Złożony wniosek podlega ocenie pod względem formalno-merytorycznym.

  8. W wyniku pozytywnej oceny wniosku upoważniony pracownik oddziału wojewódzkiego Funduszu nadaje osobie składającej wniosek dostęp do portalu NFZ i uprawnienie
    do pobierania numerów recept, przekazuje login i hasło do konta w Portalu NFZ.

  9. Oddział Funduszu może odmówić osobie uprawnionej składającej wniosek uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept, w przypadku wątpliwości,
    co do wiarygodności informacji zawartych we wniosku o uzyskanie uprawnienia
    do pobierania numerów recept.

  10. Nadane uprawnienia umożliwiają zalogowanie się do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, a następnie pobranie puli numerów recept.

  11. Osoba uprawniona zamierzająca wystawiać recepty na leki refundowane powinna
    w dalszej kolejności wystąpić o upoważnienie do korzystania z usługi EWUŚ,
    o ile go dotychczas nie posiada.

 

 

8.01.2016

 

____________________________________________________________

 

 

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie realizacji recept po wejściu w życie zmian zawartych w ustawie z dnia 9.10.2015

 

24.01.2016 czytaj dalej >>>

 

____________________________________________________________

 

Od 4 października 2014 roku  WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept.

 

 

Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept.

 

Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014r. (DU-2014-1239) zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich

 

 

CO NOWEGO WPROWADZAJĄ ZMIANY:

 

1 - możliwość wypisania ilości leku na 120 dniowy okres stosowania zamiast tylko na 90 dniowy jak dotychczas, oczywiście przy podaniu odpowiedniego dawkowania na taki okres.

 

2 - na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, a nie pojedynczą jak dotychczas.

 

3 - natomiast takie postaci leku recepturowego jak maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać w 10cio krotnej ilość na jednej recepcie, a nie w pojedynczej jak dotychczas.

 

Warto jednak pamiętać, że leki recepturowe, czyli wykonywane w aptece, mają krótszą trwałość i o wiele bezpieczniejsze dla pacjenta jest rozpisywanie mniejszych ilości leku recepturowego na wielu receptach realizowanych i wykonywanych przez aptekę w czasie kuracji, na co pozwala kolejna zmiana w rozporządzeniu.

 

4 - lekarz może rozpisać leki recepturowe wykonywane w aptece wystawiając w sumie do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania. Czyli tą dziesięciokrotną ilość leku recepturowego będącą w sumie na maksymalnie 120dniowy okres stosowania lekarz może rozpisać wystawiając do 16 recept.

 

5 - lekarz może wystawić do 12 recept na następujące po sobie okresy nieprzekraczające w sumie 360 dni stosowania z tym , że na jednej recepcie nie może być więcej leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niż na 120 dni, a nie jak dotychczas do 3 recept na sumaryczny okres 90 dni. Wystawiając takie recepty lekarz wypełnia dodatkowo na recepcie drugie pole z datą realizacji recepty od dnia.

 

5 - w przypadku recept na środki antykoncepcyjne lekarz może wypisać do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania. Czyli ilość recept na środki antykoncepcyjne nie ulega zmianie.

 

 

Wszystkie powyższe zmiany, jak i inne szczegóły wystawiania recept, omawiam dla lekarzy i odpowiadam na pytania na stronie www.recepta.farmacja.pl

 

 

Z uszanowaniem

Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej

dr farm. Stanisław Piechula

 

 

30.09.2014                                                                                          czytaj>>>

____________________________________________________________

 

UWAGA!!!

Od 18.09.2014  WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sposobie wystawiania recept na leki odurzające i psychotropowe.

 

Od 18 września 2014r. WAŻNE ZMIANY w sposobie wystawiania recept na leki odurzające i psychotropowe.

 

Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2014r. (Dz.U.2014.1172 ) zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

 

CO NOWEGO WPROWADZAJĄ ZMIANY:

 

1 - dodatkową możliwość wyrażania sumarycznej ilości leku odurzającego lub psychotropowego poprzez wpisanie ilości jednostek dawkowania oraz dawki tych jednostek, a więc nie trzeba już obliczać sumy substancji czynnej, a wystarczy wpisać tylko słownie np. dwadzieścia tabletek po dziesięć miligramów;

 

Proszę zwrócić uwagę, że dotychczasowy sposób zapisywania sumy substancji czynnej pozostaje, a dodano możliwości zastąpienia go łatwiejszym zapisem sumarycznej ilości jednostek dawkowania i dawki tych jednostek, co w obu przypadkach nadal musi być w całości zapisane słownie, czyli np. jeden gram lub dziesięć tabletek po sto miligramów. Błędem są jakiekolwiek odstępstwa i zapisywanie skrótem lub tylko częściowo słownie np. jeden g lub sto mg czy 100 miligramów.

 

2 - możliwość wypisani ilości leku odurzającego i psychotropowego na 90 dniowe stosowanie, a nie jak dotychczas tylko na 30 dni;

 

3 - możliwość rozpisania 90-cio dniowego stosowania leków odurzających i psychotropowych na 2 lub 3 recepty obejmujące kolejne okresy stosowania z wykorzystaniem drugiego pola recepty na wpisanie daty realizacji kolejnych recept od danego dnia;

 

4 - całkowicie zrezygnowano z dodatkowej konieczności opisywania przekroczonej dawki w jakikolwiek sposób, czyli usunięto zapis o dodatkowym oznaczaniu przekraczanych dawek wykrzyknikiem, zapisywaniem jej słownie oraz umieszczaniem czytelnego podpisu i pieczęci. Obecnie przy przekraczaniu dawki nie ma już żadnego obowiązku jakichkolwiek dodatkowych adnotacji.

 

5 - jeżeli lekarz użyje na recepcie takiego sposobu dawkowania, z którego nie wynika konkretna ilość jednostek leku, apteka musi przyjąć, że mogą to być maksymalnie dwa najmniejsze opakowania refundowane, a w przypadku leków niepodlegających refundacji - dwa najmniejsze opakowania dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czyli np. przy zapisie dawkowania - doraźnie lub 1 tabl. w razie bólu zamiast konkretnego dawkowania 2 x 1, apteka może wydać maksymalnie dwa najmniejsze opakowania leku.

 

6 - recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, mogą być realizowane w aptece do 30 dni, a nie jak dotychczas do 14 dni od daty ich wystawienia.

 

Wszystkie powyższe zmiany, jak i inne szczegóły wystawiania recept, omawiam dla lekarzy i odpowiadam na pytania na stronie www.recepta.farmacja.pl

 

 

Z uszanowaniem

Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej

dr farm. Stanisław Piechula

30.09.2014                                                                                          czytaj>>>

 

     _______________________________________________________                                          

 

Komunikat nr 175/2012
w sprawie aneksowania przez lekarzy umów na wystawianie recept
na leki refundowane po 1 lipca br.

 

Śląski OW NFZ informuje w nawiązaniu do Komunikatu nr 154/2012 w sprawie aneksowania przez lekarzy umów na wystawianie recept na leki refundowane po 1 lipca br., że w związku z  zarządzeniemNR 79/2012/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 listopada 2012 r. lekarze/felczerzy, którzy podpisali umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych według wzoru określonego w zarządzeniu z 30 kwietnia br. (umowy podpisywane do dnia 30.06.2012 r.), czas na podpisanie aneksu określonego w załączniku nr 3 Zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 30 czerwca 2012 roku oraz umowy stanowiącej załącznik do tego aneksu został wydłużony do 31 grudnia 2013 r.

Podpisany w tym terminie aneks będzie obowiązywał od 01.07.2012 r.

W celu podpisania aneksu należy zgłosić się do siedziby lub Delegatury Śląskiego OW NFZ:

  • Katowice, ul. Kossutha 13 pokój 504 lub do punktu dystrybucji recept
  • Delegatura w Bielsku-Białej, ul. Dworkowa 2
  • Delegatura w Częstochowie, ul. Czartoryskiego 28
  • Delegatura w Dąbrowie Górniczej, ul. Dąbrowskiego 9a
  • Delegatura w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 9
  • Delegatura w Rybniku, ul. 3 Maja 29

Aneks można zawrzeć również drogą korespondencyjną. W tym celu należy dostarczyć dokumenty których wzór określony jest w załącznikach do Zarz%C