Spotkania Stomatologiczne

Komisja Stomatologiczna BIL w Bielsku -Białej została zaproszona przez OIL w Krakowie do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo -Szkoleniowej Lekarzy Dentystów Rytro 2010.Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. W części naukowej tematem wiodącym były problemy kobiet jako pacjentek w gabinecie stomatologicznym, w części samorządowej skupiono się na sprawach bieżących, które nurtują środowisko stomatologiczne oraz na kontraktowaniu świadczeń przez NFZ w 2011roku.
Opiekunem naukowym konferencji była doc.dr.n. med. Jolanta Pytko- Bolończyk, a organizatorem z ramienia OIL w-ce prezes ORL w Krakowie lek.dent Robert Stępień.
Bardzo interesującą sprawą było zaproponowanie jednego wiodącego tematu dotyczącego kobiet , które intrygują nie tylko świat artystów,ale i naukowców oraz badaczy.
Tematy wykładów dotyczyły specyfiki kobiety i spojrzenia na nią w aspekcie medyczno-stomatologicznym, psychologicznym oraz pod względem estetyki uśmiechu i twarzy.
Temat potraktowano szeroko uwzględniając wszystkie okresy życia kobiety od dzieciństwa, aż po sędziwy wiek, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i występujących patologii.
Poruszono problemy nie tylko stomatologiczne jak: choroby błon śluzowych j.ustnej, schorzenia przyzębia, zmiany w okresie pokwitania,ciąży, zmiany patologiczne, które mogą występować w zależności od wieku i być objawami towarzyszącymi innym jednostkom chorobowym.
Dlatego ważna jest współpraca interdyscyplinarna lekarza dentysty z lekarzami specjalistami z innych dziedzin medycznych, jako istotna w diagnostyce, leczeniu i dobrym samopoczuciu kobiety- pacjentki w gabinecie stomatologicznym.
W leczeniu koncentrujemy się na kwestiach medycznych z punktu widzenia dermatologicznego, ginekologicznego, endokrynologicznego oraz psychologicznego.
Dla kobiety najważniejsze jest, żeby patrzeć na nią przede wszystkim przez pryzmat estetyki i jej dobrego samopoczucia.
Uśmiech jest drugą po oczach cechą twarzy na ,którą ludzie zwracają uwagę. Uśmiech jest jedną z cech łączących wszystkich ludzi.
W dzisiejszych czasach zmieniają się oczekiwania pacjentów wobec lekarzy dentystów.Wzrost poziomu potrzeb i oczekiwań ze strony pacjentów spowodował rozwój tzw. Stomatologii estetycznej. W dążeniu do satysfakcjonującego rezultatu leczniczego należy uwzględnić oczekiwania pacjenta, warunki miejscowe w jamie ustnej, nasze kwalifikacje, zaplecze materiałowe, możliwości finansowe pacjenta, wiek oraz świadomość pacjenta dotyczącą utrzymania higieny jamy ustnej.
Kobiety traktują wizytę w gabinecie dentystycznym jako zabieg upiększający. Liczy się dla nich efekt końcowy i aspekt estetyczny.
Dlatego przed podjęciem leczenia protetycznego konieczne jest poznanie pragnień i wyobrażeń pacjentki.
W części samorządowej omawiano aspekty odpowiedzialności cywilnej i zawodowej lekarza dentysty. Najważniejszym dowodem w tej kwestii jest dokładna dokumentacja medyczna, umowa cywilno-prawna zawierająca oczekiwania pacjenta. Nowo powstała funkcja mediatora przy izbach lekarskich jest alternatywną formą rozwiązywania konfliktów, opartą na dobrowolnym porozumieniu stron.
Omawiano opiekę nad stażystami.Lekarz stażysta może samodzielnie badać przedmiotowo i podmiotowo, ale leczyć po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Sprawa kontraktowania świadczeń stomatologicznych na rok 2011.
Stwierdzono,że koszt utrzymania gabinetu stomatologicznego wzrósł o 22,4%, wynajmu lokalu o 12,4%, ceny amalgamatu o 22,2%, ceny energii o 13%, wskaźnik inflacji 7,9%.
Samorząd postuluje, aby NFZ płacił rzeczywistą cenę usługi, nie ma zgody na ceny podane przez NFZ, gdyż nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nas.


Przewodnicząca Komisji Stomatologicznej BIL
Lek.dent. Alojza Warchał

 

Galeria:

d