Stanowisko Komisji Stomatologicznej Beskidzkiej Izby Lekarskiej z dnia 10 grudnia 2010 r.

W piątek 10 grudnia 2010r. na posiedzeniu Prezydium Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej uczestniczył Dyrektor Oddziału Śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach Pan Zygmunt Klosa. Pan Dyrektor odpowiadał na pytania sformułowane przez lekarzy dentystów naszej Izby, które zostały zawarte
w Stanowisku Komisji Stomatologicznej.

 

 

Stanowisko

Komisji Stomatologicznej

Beskidzkiej Izby Lekarskiej

z dnia 10 grudnia 2010 r.

 

 

Problemy lekarzy dentystów z terenu Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej z kontraktowaniem świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Na posiedzeniu Komisji Stomatologicznej Beskidzkiej Izby Lekarskiej w dniu 10 grudnia 2010 r. lekarze dentyści przekazali swoje uwagi dotyczące sposobu kontraktowania świadczeń na rok 2011. Zastrzeżenia dotyczyły:

 

  1. Wykorzystywania monopolu NFZ (narzucanie stanowiska Funduszu bez faktycznych negocjacji, braku możliwości wyrażenia własnego zdania oferenta).

  2. Braku informacji podczas „negocjacji” o odrzuceniu oferty ( proponowanie pół etatu, którego faktycznie oferenci nie dostali).

  3. Braku możliwości zmiany w trakcie „negocjacji” przez oferenta warunków (ceny oraz ilości punktów).

  4. Braku dodatkowych punktów rankingowych za kontynuację umowy ( większość osób, które nie otrzymała kontraktów, współpracuje z NFZ od 10 lat, co ma wpływ na przyzwyczajenia i rozczarowania pacjentów).

  5. Dystrybucji kontraktów – w odczuciu oferentów nastąpiła dyskryminacja indywidualnych praktyk, a preferowanie NZOZ-ów, dużych centrów, co nie jest uzasadnione społecznie oraz faktycznie zmniejsza dostępność dla pacjentów (na terenie BIL zostało kilka gmin bez kontraktów np. Brenna, Chybie, Istebna).

 

Sformułowano też kilka pytań:

  1. Czy polityka NFZ zmierza do eliminacji indywidualnych praktyk z systemu?

  2. Czy będą pisemne odmowy dla osób, których oferty zostały odrzucone?

  3. Dlaczego nie wszyscy lekarze dentyści z terenu Beskidzkiej Izby Lekarskiej byli informowani o negocjacjach?

 

 

 

 

 

 

Poniżej zostały zawarte odpowiedzi Dyrektora Zygmunta Klosa na poszczególne pytania

 

Ad. 2. Lekarze dentyści, którym proponowano pół etatu, a potem odrzucono, mieli szansę otrzymać kontrakt w wypadku rezygnacji z kontraktu oferenta, który znajdował się wyżej w rankingu, dlatego też zostali wezwani na negocjacje.

Ad. 3. Brak możliwości zmiany oferty w trakcie negocjacji, Pan Dyrektor tłumaczy tym, że negocjacje trwałyby w nieskończoność, gdyż zmiana ceny jednej oferty, spowodowałoby wzywanie wszystkich oferentów na ponowne negocjacje.

Ad. 4. Rozporządzenie z 13 grudnia 2009r. nie daje możliwości przyznania punktów za wcześniejszą współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ad. 5. Jeżeli oferta była prawidłowo przygotowana dawała wszystkim takie same szanse. Jeżeli któraś Gmina została faktycznie bez opieki stomatologicznej po odwołaniach zostanie zaproszona na rokowania do Narodowego Funduszu Zdrowia prawdopodobnie do końca roku.

Polityka Narodowego Funduszu Zdrowia nie zmierza do eliminacji indywidualnych praktyk stomatologicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia uważa, że w dużych miastach jest za duże zagęszczenie podmiotów świadczących usługi stomatologiczne. Jeżeli nie wszystkie osoby zostały zaproszone na negocjacje do Narodowego Funduszu Zdrowia, proszone są o indywidualne zawiadomienie NFZ, a Fundusz się do tej sprawy ustosunkuje.

 

 

 

Galeria:

s