Spotkanie Stomatologiczne

Spotkania stomatologiczne

Nasza Komisja przy Beskidzkiej Izbie Lekarskiej często bierze udział w posiedzeniach i konferencjach organizowanych przez Kom.Stomatologczną NRL oraz Stowarzyszenia stomatologiczne.
Ostatnio odbyło się w Warszawie w siedzibie NIL posiedzenie Kom. Stom. NRL pod przewodnictwem kol. Anny Lelli wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Tematem wiodącym było przed i podyplomowe szkolenie lekarzy dentystów. W Polsce pracuje 32356 lek.dentystów, a specjalistów jest tylko 18%. Kłopoty z dostępem młodych lekarzy do specjalizacji, powodują zagrożenie luką pokoleniową, niepokoi fakt o dużej przewadze wielu specjalizacjach lekarzy starszej generacji.Brak specjalistów to problem , nie tylko dla pacjentów, ale kłopoty z edukacją przyszłych pokoleń lekarzy i niedoboru kadr.
Ciągle zmniejsza się liczba odpowiednio wyposażonych placówek, które mają ministerialną akredytację na prowadzenie szkoleń specjalistycznych. Obecnie placówki te mieszczą się wyłącznie w dużych ośrodkach akademickich. Niestety zlikwidowano wiele dawnych wojewódzkich przychodni stomatologicznych, które były dobrym miejscem prowadzenia szkoleń i staży specjalizacyjnych.
Powoduje to utrudnienie odbywania specjalizacji ze względu na ograniczenie liczby miejsc i na dużą odległość pomiędzy miejscem pracy lekarza dentysty, a siedzibą akredytowanej placówki.
Problem jest z lekarzami specjalistami, którzy winni być kierownikami specjalizacji. Winą obarcza się system, który nie zachęca do przekazywania wiedzy i umiętności. Dla kierownika specjalizacji jest tylko zawodowa satysfakcja, jednak nikt za to nie płaci. Funkcja kierownika wymaga dużego zaangażowania, poświęcenia czasu, czuwania nad podnoszeniem wiedzy oraz sprawdzania postępów swoich podopiecznych, kosztem pracy zarobkowej.
Obecnie jedynym kryterium naboru na specjalizację są punkty uzyskane z L-DEP-u. Uważano, że będzie to sprawiedliwe wyjście do naboru, jednakże poziom wiedzy teoretycznej , nie zawsze idzie w parze ze szczerym zainteresowaniem daną specjalizacją.Przyjmuje się osoby przypadkowe, chociaż i do dawnych rozmów kwalifikacyjnych były zastrzeżenia.
Jak widać funkcjonujący obecnie system stanowi istotne ograniczenie dla wielu lekarzy dentystów, którzy chcieliby podnosić swoje kwalifikacje poprzez odbywanie specjalizacji.
Uzyskanie tytułu specjalisty oparte jest na systemie modułowym, rozpoczyna się od modułu ogólnego, a po jego zaliczeniu w formie egzaminu państwowego, jest kontynuowanie w module szczegółowym i kończy się Państwowym Egzaminem specjalizacyjnym.
Jest wiele odrębności w systemie kształcenia akademickiego i kwalifikacjach uzyskiwanych przez lekarzy ogólnych i lekarzy dentystów.Analiza programów, toku, realizacji w trakcie studiów i stażu podyplomowego ,pozwala stwierdzić, że wiedza i umiejętności praktyczne lekarza dentysty jest satysfakcjonująca po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu. Absolwenci stomatologii kończąc studia są już „specjalistami"ukierunkowanymi na udzielanie świadczeń z zakresu stomatologii.
Komisja Stomatologiczna NRL stoi na stanowisku, że system specjalizacji lekarzy dentystów winien różnić się od lekarzy ogólnych, gdyż studia stomatologiczne wyczerpują zakres przewidziany dla proponowanego modułu podstawowego i winien stanowić zaliczenie jako moduł ogólny, a L-DEP być uznany za wystarczający do zaliczenia pierwszego modułu podstawowego i stanowić element postępowania kwalifikacyjnego do modułu szczegółowego.
Uważamy, że słusznie byłoby dopuścić do prowadzenia stażów i szkoleń specjalizacyjnych w indywidualnych i grupowych praktykach lekarskich prowadzonych przez lekarzy specjalistów.Możliwość tworzenia konsorcjum specjalistycznego , w celu prowadzenia stażów cząstkowych.Miejsca te byłyby akredytowane przez Marszałka Województwa i Okręgowe Izby Lekarskie.
Decyzja o tym , czy w danej praktyce lekarskiej miałoby być prowadzone szkolenie specjalizacyjne lub staże należałaby do lekarza specjalisty, do którego zwróciłby się lekarz zamierzający rozpocząć szkolenie specjalizacyjne.
Wybór formy i decyzji o zatrudnieniu należałby do obu lekarzy.
Weryfikacja nabytej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji osób odbywających szkolenie specjalizacyjne odbywałaby się w oparciu o państwowe egzaminy przeprowadzane na takich samych zasadach dla wszystkich lekarzy dentystów.
Jedynie specjalizacja z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej odbywałaby się na dotychczasowych zasadach opartych o ośrodki kliniczne z odpowiednim zapleczem kadrowym i sprzętowym.
Alternatywą odbywania specjalizacji jest prawo i obowiązek ustawicznego doskonalenia zawodowego przez lekarza dentyste posiadającego prawo wykonywania zawodu.Badania udowodniły, jeżeli lekarz nie dokształca się w ciągu 10 lat traci 50% swej wiedzy, lekarz winien więc być permanentnym studentem,
Kształcenie ustawiczne rekompensuje braki możliwości specjalizacji. Niestety kształcenie kosztuje, średnio zdobycie punktu to ok. 113zł. , licząc opłaty za kurs, dojazdy, zakwaterowanie itd.
Troską samorządu jest sprawowanie pieczy nad jakością wykonywania naszego zawodu. Z niepokojem odnosimy się do propozycji Ministerstwa Zdrowia zniesienia stażów podyplomowych i wyrażamy sprzeciw.

Opracowała:
Lek. dent. Alojza Warchał

 

 

Galeria:

1