Spotkanie stomatologiczne

Obrady Komisji Stomatologicznej NRL odbyły się w Warszawie, w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Z ramienia BIL uczestniczyły: lek. dent. Alojza Warchał- przewodnicząca Komisji Stomatologicznej przy BIL, Beata Jarczewska-Głośnicka- v-ce prezes BIL, oraz lek. dent. M. Trafiał.. Obradom przewodniczyła Anna Lella- prezes KS. NRL. Rozpoczęła sprawozdaniem z odbytych spotkań KS NRL. Szczególną uwagę zwróciła na sesję plenarną ERO FDJ ( Europejskia Regionalna Organizacja Światowej Federacji Dentystycznej) w Sofii, na której to wydano rezolucję o wzmocnieniu praktyki stomatologicznej oraz samorządu lekarskiego jako wolnego zawodu, stanowiącego podstawę wolnego społeczeństwa. Zawody te wymagają wysokich kwalifikacji, ważne są cechy osobowości oraz niezależność w wykonywaniu działalności zawodowej.  Niestety biurokratyzacja i coraz większe wymogi formalno- prawne,  zmniejszenie budżetu na stomatologię ograniczają liberalną praktykę lekarzy dentystów. Stomatolodzy są obciążani coraz to większymi trudnościami, kosztami w praktykach, nie możemy tego pokornie przyjmować!. Padła propozycja na posiedzeniu KS w Warszawie, aby założyć białą księgę, w której będą wpisywane wszystkie niedogodności i absurdy, utrudniające wykonywanie tego zawodu, następnie zrobić podsumowanie, co będzie silnym argumentem w rozmowach z NFZ i MZ.

Zespół KS NRL ds. Negocjacji z NFZ na ostatnim spotkaniu z zarządem zgłaszał procedury, które budzą wątpliwości, była mowa o finansach, o tym, że cena oczekiwana winna być opublikowana. KS proponuje powrót do cen z 2008r. w powiększeniu o inflację, co zostanie przesłane do Komisji Zdrowia na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Prof. Teresa Bachanek- przewodnicząca grupy roboczej KS NRL ds. kształcenia uważa, że brak możliwości i trudności w uzyskaniu specjalizacji jest spowodowany brakiem miejsc akredytowanych w placówkach medycznych oraz niedopracowanych rozwiązań formalno-prawnych. Proponuje się wprowadzenie pojęcia umiejętności jako małego wycinka wiedzy z danej specjalności, co będzie podwyższeniem kwalifikacji na własny koszt. Poszczególne Okręgowe Izby Lekarskie w kraju przysłały propozycję tematyczną dot. Umiejętności. KS NRL przychyla się do: implantologii, radiologii, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego, profilaktyki w ortodoncji. Umiejętności musza być nadzorowane przez Izby lekarskie, Są one pomyślane dla osób, które nie mogły z różnych względów robić specjalizacji, a chcą się dokształcać i mieć możliwość mocy prawnej.

Jednakże nadal obowiązuje kształcenie ustawiczne, jedynie ilość punktów edukacyjnych wywołuje żywą dyskusję w środowisku.

Uzyskiwanie specjalizacji pozostaje na dotychczasowych zasadach, członkowie Komisji Stomatologicznej proponują rozszerzenie ich o nieinwazyjne specjalności jak: medycyna pracy, epidemiologia, zdrowie publiczne.

CDN

Opracowała lek. dent. Alojza Warchał.

 

Galeria:

obrazek