Drogie Koleżanki i Koledzy!

 

Stoimy obecnie wobec chyba największego od czasów wojny zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego na olbrzymią skalę. Pandemia COVID-19, która objęła cały świat, była i w najbliższej przyszłości będzie przyczyną wielu zgonów. Niestety jak pokazuje do świadczenie innych krajów, będzie również wiele zachorowań wśród lekarzy, pozostających na pierwszej linii walki z pandemią.

Chciałbym w pierwszej kolejności podziękować Wam wszystkim, którzy czasem z narażeniem własnego zdrowia,  wypełniacie najważniejsze założenia Przysięgi Hipokratesa, trwając przy chorych w każdych warunkach.

Jednocześnie chciałbym zaapelować o szczególną odpowiedzialność i rozwagę, która jest wymagana szczególnie od nas, jako profesjonalistów znających lepiej od zwykłych ludzi zasady profilaktyki i prawa epidemiologii. Pamiętajcie, że najważniejszym prawem lekarza jest dobro chorego i nie może on w żadnej sytuacji narażać pacjentów na niebezpieczeństwo poprzez własne lekkomyślne zachowania mogące spowodować, że to lekarz będzie potencjalnie źródłem zakażenia dla pacjentów.

Wiem, że jesteśmy wszyscy trochę rozgoryczeni brakiem podstawowych środków ochrony osobistej, brakiem odpowiednich procedur, brakiem dostępu do szybkich i wiarygodnych testów diagnostycznych. Wiem, że niektórzy pacjenci ukrywając ważne informacje o potencjalnym kontakcie z zakażeniem powodują narażenie swoich lekarzy. Jednak jedynie nasza wspólna jedność, współpraca i współdziałanie w duchu etyki lekarskiej pozwoli nam zwyciężyć z tym olbrzymim zagrożeniem.

W trosce o zdrowie pracowników naszej izby ale także aby ograniczyć ryzyko kontaktu z infekcją dla lekarzy od 16 marca biuro izby pracuje w formie ograniczonej, wszystkie możliwe sprawy staramy się załatwiać drogą telefoniczną i mailową. W każdej sprawie proszę najpierw o kontakt telefoniczny z biurem izby, który jest możliwy w dotychczasowych godzinach pracy izby.

W związku z faktem, że niektórzy w Was poprzez czasowe zawieszenie pracy gabinetów (zwłaszcza dentystycznych) czy NZOZ-ów, może mieć znacznie ograniczone dochody poprosiłem Prezesa Zarządu Lekarskiej Kasy Pomocy o umożliwienie tym osobom zawieszenia na pewien czas spłat pożyczek z Kasy – uzyskałem zapewnienie, że każda uzasadniona prośba o to do Zarządu Kasy będzie rozpatrywana w trybie pilnym.

Życzę Wam Wszystkim w tym trudnym czasie przede wszystkim zdrowia i wytrwałości.

 

Prezes ORL BIL

Klaudiusz Komor

X
Bystrzańska 23
Bielsko Biała
Śląskie
43-300
Poland