Medicus homo est. W hołdzie lekarzom i lekarzom dentystom, którzy oddali życie i utracili zdrowie w walce z pandemią COVID-19.

15 kwietnia 2021 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja odsłonił tablicę upamiętniającą lekarzy i lekarzy dentystów zmarłych na COVID-19.

 

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

Pandemia, z którą przyszło nam się mierzyć już od ponad roku, przywodzi mi na myśl cytat z jednego z trenów Jana Kochanowskiego „Nieznajomy wróg jakiś miesza ludzkie rzeczy, nie mając ani dobrych, ani złych na pieczy”. Koronawirus po prostu nie wybiera.

W ostatnim roku odeszło od nas na wieczny dyżur prawie 400 pracowników służby zdrowia, w tym ponad 150 lekarzy i lekarzy dentystów.

Aby upamiętnić tych, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie, odsłoniliśmy dzisiaj tablicę pamiątkową. Tablicę będącą hołdem i symbolem. Symbolem ich oddania oraz misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Koronawirus brutalnie obnażył i pogłębił problemy polskiej ochrony zdrowia. Ale mimo Medicus homo est, czyli mimo, że lekarz jest tylko człowiekiem, mimo nieznajomości wroga, wielu niewiadomych, wielkiego obciążenia fizycznego i psychicznego, chaosu, jesteśmy i będziemy przy naszych Pacjentach. Będziemy walczyć o każdego z Was.

 

Galeria


 

 

X
Zygmunta Krasińskiego 28
Bielsko Biała
Śląskie
43-300
Poland