Kasy fiskalne

Przepisy o VAT nakładają na podatników obowiązek stosowania kas rejestracyjnych w sytuacji gdy dokonują oni sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.


 Na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów / stan prawny do końca 2014r. / usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów były zwolnione z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz wyżej wskazanych osób przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

 PRZEPISY  ZMIENIAJĄ SIĘ Z DNIEM 1 STYCZNIA 2015r. / podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia przy zastosowaniu kas rejestracyjnych Dz.U. z 7.11.,poz.1544 /.

 

              W/w rozporządzenie wskazuje czynności które,zarówno nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego jak i przedmiotowego i tak od 1 stycznia 2015r. bezwzględny obowiązek rejestrowania świadczonych usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kas fiskalnych dotyczy fryzjerów, prawników, doradców podatkowych, LEKARZY I LEKARZY DENTYSTÓW i innych.

 

              Utrzymano zasadę,że utrata prawa do zwolnienia po miesiącu z ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych następuje po upływie 2 miesięcach następujących po miesiącu, w którym wystąpiło zdarzenie uniemożliwiające korzystanie ze zwolnienia tj. LEKARZE I LEKARZE DENTYŚCI ZOBLIGOWANI BĘDĄ DO ROZPOCZĘCIA EWIDENCJONOWANIA SWOICH USŁUG NAJPÓŻNIEJ Z DNIEM  1 M A R C A 2015r.

 

         Lekarz,który rozpoczyna wykonywanie swoich czynności po 31 grudnia 2014r. i nigdy wcześniej nie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolnoków ryczałtowych ma 2 m-ce na instalację kasy fiskalnej licząc od końca miesiąca, w którym wykonał piewszą taką usługę /np.lekarz rozpoczyna świadczenie usług opieki medycznej  w marcu 2015r.-instalacji kasy fiskalnej musi dokonać do końca maja 2015r. /.Po tym terminie każda sprzedaż musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej.

 

Ponadto do tych terminów lekarz  zobowiązany jest do zgłoszenia oraz fiskalizacji kasy rejestrującej :

1. zgłosić kasę / kasy / do naczelnika właściwego urzędu skarbowego / właściwy urząd to ten,w którym rozliczamy się z tyt. podatku VAT, lub w przypadku gdy nie jesteśmy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, ten urząd, gdzie rozliczamy działalność gospodarczą tj.swoją praktykę lekarską/.

 

2. fiskalizacja - dokonana w obecności serwisanta - czynność jednorazowa, służąca zsynchronizowaniu pracy modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, zakończone wydrukowaniem dobowego raportu fiskalnego

 Proces ten należy przeprowadzić w takim terminie, aby  w momencie obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, móc korzysta z urządzenia.

 

  3. po dokonaniu fiskalizacji lekarz jak i serwisant są zobowiązani do dokonania zgłoszenia do urzedu skarbowego w terminie 7 dni, gdzie otrzyma numer ewidencyjny urzadzenia.Jest to numer indywidualny, dotyczący wyłącznie jednego urządzenia i odpowiadającej mu książki kasy. Podatnik jest zobowiązany do umieszczenia go w sposób trwały na kasie.

 

W A Ż N E ! Tylko przestrzeganie powyższych terminów i zasad instalowania kas fiskalnych  u p r a w n i a lekarza /podatnika/do skorzystania z ulgi na zakup kasy /kas/.Jeżeli lekarz korzysta ze zwolnienia zpodatku VAT/ nie składa rozliczeń podatkowych z VAT / może odzyskać ulgę poprzez złożenie wniosku o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy. Po uwzględnieniu wniosku organ podatkowy zwraca pieniądze na rachunek bankowy lekarza, oczywiście w kwocie objętej limitem /90% nie więcej niż 700 zł./

 

U W A G A ! Większość lekarzy świadczy swoje usługi między innymi w ramach kontraktu z NFZ .W prywatnych gabinetach tacy lekarze przyjmują np. w określonym dniu lub poza godzinami pracy w innej przychodni lub szpitalu. Zgodnie z zasadą zapisaną w art.111 ust.1 ustawy o VAT, kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowanego. W myśl  tej zasady lekarz mający kasę fiskalną wystawia paragony tylko pacjentom, którzy korzystają z jego usług bezpośrednio. Usługi lekarskie wykonywane na rzecz podmiotu gospodarczego / przychodnia,szpital itp./ dokumentuje się fakturą lub rachunkiem.Rozliczenie leży już w gestii przychodni lub szpitala. Za taki podmiot należy uznać zarówno  NFZ, jak  i każdą firmę prowadzącą prywatną przychodnię, prywatny szpital itp. Świadczenie usług lekarskich  w ramach kontraktu  z takimi podmiotami nie podlega ewidencji na kasie fiskalnej. Jeśli więc lekarz świadczy swoje usługi wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ  lub  z innym podmiotem gospodarczym, nie musi  mieć kasy fiskalnej.

 

U W A G A ! Przyjęcie prywatnie choćby jednego pacjęta po 1 stycznia 2015r. będzie skutkowało koniecznością zainstalowania przez lekarza kasy fiskalnej.

 

 

Ewidencjonowanie nieodpłatnych usług medycznych na kasie fiskalnej - pismo do Ministra Finansów  -czytaj>>>

 

 załącznik

 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

 

 OFERTA FIRMY JANTAR

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem  „Kasa krok po kroku…”http://www.jantar.pl/aktualnosci/aktualnosci-tresc/article/kasa-fiskalna-krok-po-kroku/ ) oraz modelami dostępnych kas http://www.jantar.pl/oferta/handel-i-gastronomia/wszystkie-produkty-handel-i-gastronomia/kasy-fiskalne/ )

Specjalne ceny urządzeń fiskalnych dla członków BIL

Przejdź do formularzu zamówienia dla członków BIL http://www.jantar.pl/index.php?id=479  

Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji: 601 177 769, 603 860 834

Jantar Sp. z o.o., ul. Piekarska 199, 43-300 Bielsko-Biała, tel. 33 82 85 700,
e-mail: kasa@jantar.pl