Beskidzka Izba Lekarska

Beskidzka Izba Lekarska

Pomoc Finansowa

Komisja Socjalna Beskidzkiej Izby Lekarskiej zajmuje się wspieraniem członków Beskidzkiej Izby Lekarskiej poprzez przyznawanie z funduszu świadczeń socjalnych bezzwrotnych zapomóg osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej uniemożliwiającej zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, spowodowanej w szczególności: chorobą, ubóstwem, klęskami żywiołowymi, innymi wyjątkowymi sytuacjami życiowymi.

Celem funduszu świadczeń socjalnych nie jest dofinansowywanie opłat za szkolenia, wyjazdy rekreacyjne lub inwestycji.

Aby ubiegać się o bezzwrotną zapomogę należy:

  • Złożyć kompletny wniosek w formie podania w siedzibie Izby lub przesłać go pocztą tradycyjną (ul. Bystrzańska 24, 43-300 Bielsko-Biała); Do wniosku należy załączyć:
  • dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową lub finansową, a w przypadku niemożności przedłożenia tego typu dokumentów, oświadczenia złożone przez wnioskodawcę/beneficjenta świadczenia, pod odpowiedzialnością prawną wynikającą z podania nieprawdziwych danych.
  • Oświadczenie RODO (pobierz)

 

UCHWAŁA NR 306/IX/2024 OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ BESKIDZKIEJ IZBY LEKARSKIEJ z dnia 2 lipca 2024 roku

w sprawie: wprowadzenia nowego regulaminu przyznawania świadczeń z funduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

Na podstawie art. 25 pkt 10 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1342) uchwala się, co następuje:

§ 1

Okręgowa Rada Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej uchwala nowy regulamin przyznawania świadczeń z funduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej, stanowiący załącznik doniniejszej uchwały.

§ 2

Z dniem podjęcia niniejszej uchwały traci moc obowiązujący regulamin przyznawania świadczeń z funduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej stanowiący załącznik douchwały nr 570/IV/2004 Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej zdnia 5 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia nowego regulaminu przyznawania świadczeń z funduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej zmienionej uchwałą nr48/VI/2011 Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie regulaminu przyznawania świadczeń z funduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej stanowiącego załącznik do uchwały nr 570/IV/2004 Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej zdnia 5 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia nowego regulaminu przyznawania świadczeń z funduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej oraz uchwałą nr 88/VIII/2018 Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie zmiany regulaminu przyznawania świadczeń zfunduszu Komisji Socjalnej Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

                                                                                                                § 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

SEKRETARZ KRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ – ZYTA KAŹMIERCZAK-ZAGÓRSKA

PREZES OOKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ – RADOSŁAW PIWOWARCZYK

                                                                                                                       Regulamin

Załącznik do uchwały nr 306/IX/2024 Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej z dnia 2 lipca 2024 roku w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Świadczeń z Funduszu Świadczeń Socjalnych Beskidzkiej Izby Lekarskiej przyznawanych przez Komisję Socjalną Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

Załącznik do uchwały nr 306/IX/2024 Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej z dnia 2 lipca 2024 roku w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Świadczeń z Funduszu Świadczeń Socjalnych Beskidzkiej Izby Lekarskiej przyznawanych przez Komisję Socjalną Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

Regulamin świadczeń z Funduszu Świadczeń Socjalnych Beskidzkiej Izby Lekarskiej przyznawanych przez Komisję Socjalną Beskidzkiej Izby Lekarskiej

1. Beskidzka Izba Lekarska (dalej: „BIL”) tworzy Fundusz Świadczeń Socjalnych przyznawanych przez Komisję Socjalną BIL na zasadach wynikających z niniejszego regulaminu.

2. Fundusz Świadczeń Socjalnych przeznaczony jest na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych – rzeczowych i/lub finansowych – członków BIL, które wynikają z trudnej sytuacji finansowej uniemożliwiającej zaspokojenie wyżej wymienionych potrzeb, spowodowanej w szczególności: chorobą, ubóstwem, klęskami żywiołowymi, innymi wyjątkowymi sytuacjami życiowymi. Celem funduszu świadczeń socjalnych nie jest dofinansowywanie opłat za szkolenia, wyjazdy rekreacyjne lub inwestycji.

3. Zadaniem Komisji Socjalnej BIL jest:

  • opiniowanie wniosków w sprawie przyznania świadczeń socjalnych, a w uzasadnionych przypadkach weryfikowanie stanu faktycznego wynikającego z tych wniosków,
  • ustalenie imiennych propozycji przyznania świadczeń lub sposobu finansowania świadczeń,
  • wnioskowanie dodatkowych form przyznania świadczeń oraz zmian w wysokości odpisu na fundusz świadczeń socjalnych,
  • sporządzanie protokołów z posiedzeń Komisji Socjalnej zawierających podjęte ustalenia m.in. rodzaj świadczenia, imienny wykaz uprawnionych osób, wielkość przyznanej kwoty lub uzasadnienie odmowy na piśmie.

4. Fundusz świadczeń socjalnych tworzy:

  • coroczny odpis na działalność socjalną w budżecie BIL,
  • darowizny lub dotacje przekazane BIL z przeznaczeniem ich na działalność socjalną,
  • inne źródła finansowania pozyskane na działalność socjalną.

5. Prawo do świadczeń finansowych z funduszu świadczeń socjalnych posiadają:

  • lekarze, lekarze dentyści będący członkami BIL na własny wniosek,
  • lekarze, lekarze dentyści będący członkami BIL – na wniosek dwóch innych członków BIL, z tym zastrzeżeniem, iż każdy członek BIL może skorzystać ze świadczenia socjalnego począwszy od 2-go roku przynależności do BIL pod warunkiem nie zalegania w opłacaniu składek członkowskich.

6. Środki funduszu świadczeń socjalnych przyznawanych przez Komisję Socjalną przeznaczone są na pomoc rzeczową lub finansową i przyznawane są:

  • jeden raz na trzy lata dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i finansowej, która powinna zostać potwierdzona odpowiednimi dokumentami, a w przypadku niemożności przedłożenia tego typu dokumentów, oświadczeniami złożonymi przez wnioskodawcę/beneficjenta świadczenia, pod odpowiedzialnością prawną wynikającą z podania nieprawdziwych danych,
  • w wypadkach losowych, np. klęska żywiołowa, choroba, każdorazowo zweryfikowanych przez komisję socjalną.

7. Pomoc rzeczowa lub finansowa może być przyznana na rzecz wnioskodawcy/beneficjenta świadczenia w kwocie do 3 000,00 zł (trzy tysiące złotych) i jest ona bezzwrotna. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wyżej wymieniona kwota na wniosek Komisji Socjalnej (biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy) może zostać zwiększona do 5 000.00 (pięć tysięcy złotych) lub może zostać skrócony okres pomiędzy terminami otrzymania pomocy (tj. może być częstszy niż raz na trzy lata). W sytuacji odstępstwa od ogólnej zasady przyznawania każdorazowo konieczna jest zgoda w formie uchwały Okręgowej Rady Lekarskiej. W nadzwyczajnych sytuacjach istnieje również możliwość przyznania świadczenia w kwotach wyższych niż wymienione powyżej, z zastrzeżeniem wyrażenia każdorazowo zgody przez Okręgową Radę Lekarską w formie uchwały oraz pod warunkiem, że kwota powyższego świadczenia mieścić się będzie w budżecie funduszu świadczeń socjalnych na dany rok i nie opóźni wypłaty świadczeń w standardowych (3000,00 zł) i podwyższonych kwotach (5000,00 zł).

8. Komisja socjalna dysponuje rocznym budżetem, w ramach którego dysponuje środki na pomoc socjalną zgodnie z Regulaminem. Komisja socjalna przyznając świadczenie socjalne każdorazowo podejmuje uchwałę.

9. Osoby ubiegające się o świadczenia z funduszu Komisji Socjalnej powinny składać wnioski w formie podania wraz z dokumentami potwierdzającymi trudną sytuację życiową lub finansową, a w przypadku niemożności przedłożenia tego typu dokumentów, oświadczeniami złożonymi przez wnioskodawcę/beneficjenta świadczenia, pod odpowiedzialnością prawną wynikającą z podania nieprawdziwych danych.

10. W przypadku, gdy wnioskujący wykazuje brak współdziałania z BIL w rozwiązaniu jego trudnej sytuacji, w sposób nieuzasadniony odmawia złożenia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów stanowi to dostateczny powód odmowy świadczenia.

11. W przypadku, gdy Komisja Socjalna stwierdzi, że wnioskujący przedłożył nieprawdziwe dane, a jego poziom życia znacznie odbiega od deklarowanego, wówczas Komisja odmawia przyznania świadczeń i jednocześnie informuje Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej BIL o nieetycznym postępowaniu członka BIL.

12. Propozycje zmian do niniejszego regulaminu opracowuje Komisja Socjalna i przedkłada do zatwierdzenia Okręgowej Radzie Lekarskiej BIL.

Pobierz dokument

dr n. med. Beata Jarczewska-Głośnicka

lek. Zyta Kaźmierczak-Zagórska

lek. Bogdan Krupnik

lek. Małgorzata Polak

Przewodniczący : lek. dent. Danuta Hajzyk

Katarzyna Solich-Papiernik

e-mail: praktyki@bil.bielsko.pl

Telefon:

tel. stac : 33/815-03-12; 33/812-38-86

poniedziałek – piątek godz. 8.00 – 16.00

Skip to content