Beskidzka Izba Lekarska

Beskidzka Izba Lekarska

Działalność OROZ

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej to organ izby lekarskiej, którego zadaniem jest prowadzenie postępowań wyjaśniających w  przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy w zakresie zasad etyki i deontologii zawodowej.

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej oraz jego Zastępcy działający w jego imieniu i na jego zlecenie jest organem ustawowym Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej zgodnie z art. 21 pkt 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. 2021 r., poz. 1342, z 2023 r. poz. 1234.). Na podstawie art. 31 cyt. ustawy do jego zadań należy:

  1. wykonywanie czynności sprawdzających i prowadzenie postępowań wyjaśniających w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy będących członkami izby, której jest rzecznikiem,
  1. sprawowanie funkcji oskarżyciela przed sądami lekarskimi;
  2. składanie okręgowemu zjazdowi lekarzy rocznych i kadencyjnych sprawozdań z działalności.

Wyborów dokonuje zgromadzenie wyborcze, które stanowią członkowie izby lekarskiej wchodzący w skład rejonu wyborczego, albo organ izby lekarskiej.

Do pełnienia funkcji rzecznika odpowiedzialności zawodowej, jego zastępcy mogą kandydować lekarze wykonujący zawód przez co najmniej 10 lat.

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej i jego zastępcy nie mogą być członkami innego organu izby lekarskiej, z wyjątkiem Krajowego Zjazdu Lekarzy i okręgowych zjazdów lekarzy.

Okręgowemu rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej służy prawo udziału w posiedzeniach okręgowej rady lekarskiej i jej prezydium z głosem doradczym.

Podstawowymi przepisami w postępowaniu przed OROZ  jest wyżej cytowana ustawa o izbach lekarskich, a w zakresie nieuregulowanym w ustawie przepisy kodeksu postępowania karnego.

OROZ  może prowadzić postępowanie dowodowe na wniosek stron lub z urzędu. Postępowanie może zakończyć się przedstawieniem lekarzowi zarzutu/ów i skierowaniem sprawy (wniosek o ukaranie) do Okręgowego Sądu Lekarskiego, umorzeniem postępowania, odmową wszczęcia postępowania lub zakończeniem w inny sposób np. przekazaniem organowi właściwemu do rozpoznania sprawy.

Przedawnienie – Zgodnie z art. 64 cytowanej ustawy  nie można wszcząć postępowania wyjaśniającego w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej jeśli od chwili popełnienia czynu upłynęły 3 lata. Karalność przewinienia zawodowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło 5 lat.

Zażalenie – Na wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania oraz postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego pokrzywdzonemu przysługuje prawo wniesienia zażalenia, które wnosi się do Okręgowego Sądu Lekarskiego w Białymstoku za pośrednictwem OROZ w terminie 14 dni od dnia otrzymania odpisu postanowienia. Uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt.

Skargę do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Beskidzkiej Izby lekarskiej należy złożyć osobiście w siedzibie Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej lub przesłać pocztą na adres:

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej przy Beskidzkiej Izbie Lekarskiej

Bystrzańska 23, 43-300 Bielsko-Biała

 

Skarga musi zawierać:

  • imię i nazwisko lekarza, którego skarga dotyczy miejsce gdzie doszło do zdarzenia oraz datę zdarzenia
  • imię i nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu, nr PESEL pacjenta/pokrzywdzonego
  • dokładny opis zdarzenia wraz z wyszczególnieniem zarzutów kierowanych pod adresem lekarza
  • własnoręczny podpis osoby wnoszącej skargę
 

 Brak powyższych danych może skutkować pozostawieniem korespondencji bez biegu.

Biuro Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej:

Barbara Krywult
e-mail: rzecznik@bil.bielsko.pl

Telefon: 33/812-48-50

Godziny urzędowania:

poniedziałek – piątek
godz. 9.00 – 16.00

Biuro Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej: 

  • Nie prowadzi korespondencji za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP oraz w drodze mailowej. Pisma obejmujące wnioski i oświadczenia stron postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy wniesione w postaci elektronicznej nie wywołują skutków prawnych i pozostają bez biegu;
  • Nie prowadzi porad prawnych z zakresu praw pacjenta i praw lekarzy;
  • Nie prowadzi telefonicznej informacji o toku postępowania, ani o zakresie prowadzonych czynności /zasada poufności postępowania przez OROZ;

 

Skip to content